Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Ο ΧΟΝΔΡΟΚΟΥΚΗΣ - Αναρτήθηκε στην Κωνσταντινούπολη η ελληνική σημαία και ανακρούσθηκε ο εθνικός ύμνος

hondrokoukis-1-naiΑναρτήθηκε στην Κωνσταντινούπολη η ελληνική σημαία και ανακρούσθηκε ο εθνικός ύμνος, όταν ο Δημήτρης Χονδροκούκης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος. Τέταρτος ο Κώστας Μπανιώτης. Ο Δημήτρης Χονδροκούκης... ψήλωσε ξανά τον ελληνικό στίβο στην Πόλη! Ο 24χρονος άλτης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος με άλμα στα 2,33μ!
Ο φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Πειραιά είχε και παρέα στον τελικό. Ο Κώστας Μπανιώτης κατέλαβε την 4η θέση στον πρώτο μεγάλο τελικό της καριέρας του. Και οι δύο πρωταθλητές ξεπέρασαν τον εαυτό τους στην "Ατακόι Αρίνα" και άφησαν μεγάλες υποσχέσεις ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.
Δεκατρία χρόνια μετά την πρωτιά της Κατερίνας Θάνου στα 60μ. στο Μαεμπάσι, η Ελλάδα επέστρεψε στο πρώτο σκαλί του βάθρου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου.
Ο Λάμπρος Παπακώστας είχε κατακτήσει δύο αργυρά μετάλλια στο ύψος το 1995 στη Βαρκελώνη (με άλμα στα 2,35μ.) και το 1997 στο Παρίσι.
Ο Χονδροκούκης, ο πρώτος Έλληνας που νίκησε σε αγώνα Diamond League στη Ζυρίχη τον περασμένο Σεπτέμβριο ήταν ο μοναδικός που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 2,33μ, καταρρίπτοντας έτσι το ατομικό του ρεκόρ.